A tóépítés menete - kerti tó, patak és csobogó
- Kerti tavak tervezése
- Kerti tó fekvése, elhelyezkedése
- A tófólia típusai
- A tóépítés menete
- Tópart kialakítása
- Halak a kerti tóban
- Csobogók, vízesések, patakok
Kerti tavak tervezése
A kerti tó fekvése, elhelyezkedése
Készíthetünk nagyobb tavakat kiváló Oase tófóliából, melynek formája teljesen a saját igényeinktől függ. Választhatunk kisebb, előre gyártott kerti tavakat, melyek kialakított formában kaphatók. A tófóliás építés nagy előny a számtalan forma kialakításának lehetősége, - látványtótól a fürdőtóig. Minél nagyobb a kerti tó, annál nagyobb esélye van a természetes, un. "ökoszisztéma - egyensúly" kialakulásának. 9 - 10 m3-es méret felett már öntisztulást tud produkálni, tehát elkerülhető az algásodás.
A tófólia típusai - miből készülhet a kerti tó?
- hagyományos tófólia: polietilén, ami nem túl népszerű, nem tartós és sérülékeny is. Nem áll ellen a hőingadozásnak sem, és az UV sugarakat nem viseli sokáig.
- a pvc fólia: megfizethető ár - érték arányú fólia. Élettartama kb. 10 év, ami sokban függ rendeltetésétől. Rugalmasságát az évek során veszíti el, főként a nap kártékony hatásaitól. Ennek ellenére ez a tóépítés legelterjedtebb technológiai kelléke.
- gumifólia: 20 - 30 évig megtartja rugalmasságát, nagyon jól felveszi a kiásott tómeder bármely formáját.
- régi korok nagy stílusa: a betonból készített szabályos formájú medencék. Manapság nem túl elterjedt tóépítési forma.
- az előre gyártott kerti tómedencék, kisebb "minikertek" ékkövei lehetnek, összhangban egy mögé épített csobogóval párosítva. Ezek élettartama 20-30 év.
A tóépítés menete
-
Semmiképpen se géppel ássuk ki a medret! A munkagép nem tudja a beültetendő növényeink ültetőgödrét kialakítani.
-
A kiásott tómederből szedjük ki a kiálló, hegyes, éles köveket, építési törmeléket (kibökheti tófóliánkat). A tómeder kialakításánál ügyeljünk az "ültetőpadok" kialakítására, mert minden növény más és más vízmélységben szeret élni. A tóépítés nem pusztán "hétvégi gödörásás"!
-
A kialakított tómedret, és ültetőgödröt alaposan tömörítsük meg, mert nagyobb tavaknál (5-10 m3) nagy a víz súlya, nyomása.
-
Ügyeljünk a kerti tó vízszintjének pontos kialakítására! Ha az egyik oldal alacsonyabb, ott a feltöltést követően a víz kifolyik.
-
Teríthetünk a tómeder aljára 5-10 cm homokot (ajánlott, ha túl törmelékes a kiásott tómeder), majd un. geotextíliát fektetünk a tófólia alá.
-
Ezután terítjük le a tófóliát. Megkezdjük a feltöltést (minden esetben hálózati vízzel!), főleg halak telepítése előtt, hogy mindenfajta baktériumtól és szennyeződéstől mentes tiszta vizünk legyen.
-
Ha a feltöltés során a víz hozzányomja fóliát a mederhez, akkor kézzel tudjuk az esetleges gyűrődéseket elhajtani.
-
A part és a tó között hagyjunk egy rész tófóliát (30-50 cm), aminek a végét a föld alá fordítva beágyazzuk a talajba. A feleslegessé vált részeket szikével vagy egy éles késsel levághatjuk.
-
Az elektromos rendszerről sem szabad megfeledkeznünk (tóvilágítás, tisztítószivattyú, szökőkút), nagyobb tavaknál az állandó vízszint biztosítása: automatizált utántöltő rendszer beépítése szükséges.
Tópart kialakítása
- Építhetünk kavicsos partot elsősorban díszkavicsból. A méret lehet 0.5-55 mm-ig, fehértől egészen színesig. Ügyeljünk az éles, hegyes kavicsokra! Ne tegyük a vízbe, mert felsértheti a tófóliát! Ennek elkerülése végett célszerű a fólia és a kavics közé geotextíliát tenni.
- Gyepszőnyeg telepítése, ami természetesebbé teszi a tavat, de belefolyhat a gyep alatti föld, ami káros hatással lehet annak tisztaságára.
- Sziklák: segít a lápos rész (un. "Lápkert") kialakulásában. Nagyon tetszetős formát ad a kerti tó küllemének.
- Fából: környezetbarát, de kezelést igényel
Halak a kerti tóban
- Közönséges aranyhal
- Közönséges üstökös
- Arany jászkeszeg
- Aranyszínű kele
- Cifra aranyhal
Csobogók, vízesések, patakok
Anyagtekintetében előre gyártott patakelemek is rendelkezésre állnak. Ezek kicsit mesterkélt külleműek, és bizony nem olcsók. Nagyobb teret enged fantáziánknak a patakfólia, amiből kedvünkre építhetünk csobogót. Először a talaj kialakításával kezdjük el a csobogó építését. A patakfólia leterítése előtt homokot és geotextíliát helyezzünk a kialakított patakmederbe. A víz útját sziklákkal, kövekkel, kaviccsal tudjuk befolyásolni, megtörni, ami gyönyörű látványt, és az eredeti vízesés hangjátékát adja majd vissza.
Ne felejtsük el a szivattyú, és slag elhelyezését sem! Utóbbit általában a patakmeder oldala alá rakjuk be. A vízesések 30-100 liter/perc vízigénnyel bírnak, és folyamatos igénybevételnek vannak kitéve. Ezért kell speciális tószivattyút beépíteni. Nem jók az olcsóbb házi szivattyúk, csak időszakos megoldást hoznak és magas energiaszükségletük miatt használatuk nem kifizetődő.